2019-2020 Snowbird registered boats list

2019-2020 Snowbird registered boats list as of November 12, 2019

Non-flying

 

Boat Name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF
Wind Dancer Chris McMuldroch CYC & STYC 46489 Tartan 3800 153
Frog Prints Tim Onders STYC 79070 Dufour 34 192

Flying

Boat Name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF
Mata Hari Jeff Blyth CYC 1660 Catalina 36 147
Hyphen Tyler Abrams PMYC 34 Dash 34 93
Lady Too Damon Darely STYC 59382 San Juan 28 201
NORTH STAR Clifton Teschke CYC 46720 Beneteau 40.7 51
Puff Connor Kirsch Seattle Sailing Club 115 J105 93
Double Trouble Barry Crist CYC, STYC 272 J105 93
Corvo 105 Tom Kerr SBYC, CYC 475 J105 93
Zap Don Sarin STYC 59269 Zap 26 147
Creative Al Hughes CYC/STYC 51911 J105 93
UpRoar Morris Lowitz CYC 41 J80 129
Amorillo Issa Tseng STYC 16 Moore 24 168
Rush Phillip Dean STYC 1005 J80 129
Slow Loris Duncan Smith CYC, STYC 12345 Choate 40 96
Scirocco Windworks Sailing CYC 247 Hanse 470e 69
O Eric Finn STYC 27 Olson 25 174
Peer Gynt Sara Billey/Paul Viola CYC 235 J105 93
Outlaw Derek Storm CYC STYC 77108 J30 138
Gusto Holm Albrecht CYC 44119 Swan 441 93
Vela Volta Steve Kirsch STYC 61314 Bavaria Match 35 117
Elixir Jarred Swalwell CYCE 29 Aphrodite 101 144

February 2019 Class Breaks

2018-19 Snowbird Class List January 9, 2019

 
Class Boat Name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF
1 Perfectly Strange Paul Kalina CYC 87210 Pocket Rocket 22 195
1 Frog Prints Tim Onders STYC 79070 Dufour 34 192
1 Darwin Tom Madden SBYC 79836 PDQ 36 186
1 Wind Dancer Chris McMuldroch CYC 46489 Tartan 3800 153
1 Scirocco Windworks CYC Seattle 247 Hanse 470e 69
2 Midnight Escape Borge Ellingsen STYC 282206 Kirby Mirage 186
2 Wave Brett Wheeler Poulsbo YC 221 San Juan 7.7 186
2 Amorillo Clint Tseng STYC 16 Moore 24 168
2 The Banana Stand Adam Yuret STYC 104 SC 27 162
2 Rush Phillip Dean STYC 1005 J-80 129
2 Tastes Like Chicken Richard Demmler STYC 363 J-80 129
2 UpRoar Morris Lowitz STYC/SSC 41 J-80 129
2 Reckless Emre Sezer CYC 296 J-80 129
2 Mellenial Falcon Evan Walker PMYC 243 Melges 24 99
3 Aquavit David Sinson STYC 3242 International Folkboat 25 285
3 Lady Too Damon Darley STYC 59382 San Juan 28 201
3 Taxi Arkadiy Tseytlin STYC 407 Catalina Capri 25 195
3 Resolute Dan Tedrow CYC 51 & 49696 Cal2-34 183
3 Mata Hari Jeff Blyth CYC 1660 Catalina 36 147
3 Grayling Duke Phan STYC 7 Q-boat 144
3 Outlaw Derek Storm/Cindy Gossett CYC Seattle 77108 J-30 138
3 Billabong Ben Lobaugh SBYC 4200 Lancer 36 132
3 Image Marc-Andrea Klimaschewski CYC, STYC 79175 Catalina 38 129
3 Skana II Philippe Lindheimer STYC 279 Sabre 386 120
4 CORVO105 Tom Kerr SBYC CYC 475 J-105 93
4 Avalanche Jeremy Boynes STYC 495 J-105 93
4 Puff Ryan Porter Seattle Sailing Club 115 J-105 93
4 More Jubilee Erik Kristen CYC Seattle 114 J-105 93
4 Paladin Daryl Schlick CYC Seattle 412 J-105 93
4 Jaded Chris Phoenix CYC 299 J-105 93
4 Liftoff Jeffrey Pace CYC Seattle 403 J-105 93
4 Peer Gynt Paul Viola STYC 235 J-105 93
5 Slow Loris Duncan Smith CYC, STYC 12345 Choate 40 96
5 Gusto Holm Albrecht CYC 44119 Swan 44.1 93
5 Poke and Destroy Alex Simanis STYC 69061 Evelyn 32-2 93
5 re-Quest Alex Wetmore SBYC CYC 18266 Express 37 72
5 Those Guys Jenny Heins CYC, STYC 18155 J-35 72
5 Solution Tyson Varosyan STYC 28335 J-35 72
5 Lodos Tolga Cezik CYC Seattle 171 J-109 69
5 Anarchy Tom Ward CYC USA 11 FT 10 57
5 Project Mayhem Grady Morgan CYC 64 Farr 30 54
5 Freja Jonathan Cruse STYC USA 2 Aereodyne 43 18
5 Tachyon Jack Yinger CYC Seattle 36000 Farr 39 C/R 18

 

http://www.shilsholebayyc.org/Snowbird.html

Sailwave Scoring Software 2.5.3
www.sailwave.com

2018 – 2019 Snowbird Class Breaks

2018-2019 Preliminary Snowbird Class List

 
Class Boat Name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF
1 Perfectly Strange Paul Kalina CYC 87210 Pocket Rocket 22 195
1 Frog Prints Tim Onders STYC 79070 Dufour 34 192
1 Wind Dancer Chris McMuldroch CYC 46489 Tartan 3800 153
1 Scirocco Windworks Sailing CYC Seattle 274 Hanse 470e 69
2 Midnight Escape Borge Ellingsen STYC 282206 Kirby Mirage 186
2 Wave Brett Wheeler Poulsbo YC 221 San Juan 7.7 186
2 Amorillo Clint Tseng STYC 16 Moore 24 168
2 The Banana Stand Adam Yuret STYC 104 SC 27 162
2 Reckless Emre Sezer CYC 296 J-80 129
2 Rush Phillip Dean STYC 1005 J-80 129
2 Tastes Like Chicken Richard Demmler STYC 363 J-80 129
2 Mellenial Falcon Evan Walker PMYC 243 Melges 24 99
3 Aquavit David Sinson STYC 3242 International Folkboat 25 285
3 Lady Too Damon Darley STYC 59382 San Juan 28 201
3 Taxi Arkadiy Tseytlin STYC 407 Catalina Capri 25 195
3 Mata Hari Jeff Blyth CYC 1660 Catalina 36 147
3 Grayling Duke Phan STYC 7 Q-boat 144
3 Outlaw Derek Storm/Cindy Gossett CYC Seattle 77108 J-30 138
3 Billabong Ben Lobaugh SBYC 4200 Lancer 36 132
3 Skana II Philippe Lindheimer STYC 279 Sabre 386 120
4 CORVO105 Tom Kerr SBYC CYC 475 J-105 93
4 Avalanche Jeremy Boynes STYC 495 J-105 93
4 Paladin Daryl Schlick CYC Seattle 412 J-105 93
4 Jaded Chris Phoenix CYC 299 J-105 93
4 Liftoff Jeffrey Pace CYC Seattle 403 J-105 93
4 Puff Ryan Porter Seattle Sailing Club 115 J-105 93
4 More Jubilee Erik Kristen CYC Seattle 114 J-105 93
4 Peer Gynt Paul Viola STYC 235 J-105 93
5 Slow Loris Duncan Smith CYC, STYC 12345 Choate 40 96
5 Gusto Holm Albrecht CYC 44119 Swan 44.1 93
5 Solution Tyson Varosyan STYC 28335 J-35 72
5 Those Guys Jenny Heins CYC, STYC 18155 J-35 72
5 re-Quest Alex Wetmore SBYC CYC 18266 Express 37 72
5 Lodos Tolga Cezik CYC Seattle 171 J-109 69
5 Anarchy Tom Ward CYC USA 11 FT 10 57
5 Project Mayhem Grady Morgan CYC 64 Farr 30 54
5 Freja Jonathan Cruse STYC USA 2 Aereodyne 43 18

 

http://www.shilsholebayyc.org/Snowbird.html

Sailwave Scoring Software 2.5.3
www.sailwave.com

2018 – 2019 Snowbird Class Breaks

2018-2019 Preliminary Snowbird Class List

 
Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF
1 Perfectly Strange Paul Kalina CYC 87210 Pocket Rocket 22 195
1 Frog Prints Tim Onders STYC 79070 Dufour 34 192
1 Wind Dancer Chris McMuldroch CYC none Tartan 3800 153
1 Akari II Windworks Sailing CYC Seattle Dufour 38 138
2 Midnight Escape Borge Ellingsen STYC 282206 Kirby Mirage 186
2 Wave Brett Wheeler Poulsbo YC 221 San Juan 7.7 186
2 Amorillo Clint Tseng STYC 16 Moore 24 168
2 The Banana Stand Adam Yuret STYC 104 SC 27 162
2 Reckless Emre Sezer CYC 296 J-80 129
2 Rush Phillip Dean STYC 1005 J-80 129
2 Mellenial Falcon Evan Walker PMYC 243 Melges 24 99
3 Aquavit David Sinson STYC 3242 International Folkboat 25 285
3 Lady Too Damon Darley STYC 59382 San Juan 28 201
3 Mata Hari Jeff Blyth CYC 1660 Catalina 36 147
3 Grayling Duke Phan STYC 7 Q-boat 144
3 Outlaw Derek Storm/Cindy Gossett CYC Seattle 77108 J-30 138
3 Billabong Ben Lobaugh SBYC 4200 Lancer 36 132
3 Skana II Philippe Lindheimer STYC 279 Sabre 386 120
4 CORVO195 Tom Kerr SBYC CYC 475 J-105 93
4 Avalanche Jeremy Boynes STYC 495 J-105 93
4 Puff Ryan Porter Seattle Sailing Club 115 J-105 93
4 More Jubilee Erik Kristen CYC Seattle 114 J-105 93
4 Peer Gynt Paul Viola STYC 235 J-105 93
5 Slow Loris Duncan Smith CYC, STYC 12345 Choate 40 96
5 Gusto Holm Albrecht CYC 44119 Swan 44.1 93
5 Solution Tyson Varosyan STYC 28335 J-35 72
5 Those Guys Jenny Heins CYC, STYC 18155 J-35 72
5 Lodos Tolga Cezik CYC Seattle 171 J-109 69
5 Anarchy Tom Ward CYC USA 11 FT 10 57
5 Project Mayhem Grady Morgan CYC 64 Farr 30 54

https://shilsholebayyachtclub.org/Snowbird.html

Sailwave Scoring Software 2.5.3
www.sailwave.com

2017-2018 Preliminary Snowbird Class List

Class Boat Name Contact Name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF
A Perfectly Strange Paul Kalina CYC 87210 Pocket Rocket 22 195
A Frog Pritns Tim Onders STYC 79070 Dufour 34 192
A Wind Dancer Chris McMuldroch CYC none Tartan 3800 186
A Billabong David Silliman/Ben Lobaugh SBYC 4200 Lancer 38 147
A Akari II Windowrks Sailing CYC Seattle none Dufour 38 138
B Aquavit David Sinson STYC 3242 International Folkboat 25 285
B Lady L Damon Darley crew Milltown 79043 US 25 253
C Outlaw Derek Storm/Cindy Gossett CYC Seattle 77108 J-30 138
C Skana II Philippe Lindheimer 279 Sabre 386 120
C Vela Volta Steve Kirsch STYC 61314 Bavaria 35 117
D Gusto Holm Albrecht, Beth Miller STYC/CYC 44119 Swan 44.1 99
D Last Tango James Geros CYC, SBYC 212 J-105 93
D CORVO105 Tom Kerr SBYC 475 J-105 93
D Sadie Mae Justin Beals STYC 53561 Grand Soleil 40 81
D Solution Tyson Varosyan STYC 28335 J-35 72
D Anarchy Tom Ward STYC USA 11 Flying Tiger F10 57

2017 SBYC TransPuget Race

2017 TransPuget race – A Class – September 17, 2017 at 11:30 AM

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:30:00, Course: NMEN2, Wind dir: N, Ave wind: 5
Rank Type Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected
1 J 30 Outlaw A 77108 CYC Derek Storm 138 11:30:00 13:14:57 1:44:57 1:43:40
2 J 100 TOURIST A 18 SYC Bill Daniel 105 11:30:00 14:19:56 2:49:56 2:56:44
3 Westsail 32 HULA A 306 STYC Bill Stange 239 11:30:00 15:00:00 3:30:00 2:59:51
4 Intn’l Folkboat Aquavit A 3242 STYC David Sinson 285 11:30:00 12:50:28 DNF

2017 TransPuget race – B Class – September 17, 2017 at 11:30 AM

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:35:00, Course: NMEN2, Wind dir: N, Ave wind: 5
Rank Type Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected
1 Quest 30 Charlotte B 25365 CYC Al Johnson 93 11:35:00 13:11:09 1:36:09 1:41:57
2 J 105 Last Tango B 212 CYC, SBYC James Geros 93 11:35:00 13:11:49 1:36:49 1:42:40
3 Melges 24 Pickled Duckies B 623 CYC Seattle John Rahn 93 11:35:00 DNS
3 J 40 Malolo B 46008 SBYC Michael Hoffman/Sam Haney 90 11:35:00 DNS

2017 TransPuget race – C Class – September 17, 2017 at 11:30 AM

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:40:00, Course: NMEN2, Wind dir: N, Ave wind: 5
Rank Type Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected
1 Farr 395 Eye Candy C 39504 SYC Jim Marta 39 11:40:00 13:08:08 1:28:08 1:42:29
2 Bene 40.7 Bravo Zulu C 46720 CYC Seattle Denny Vaughan 57 11:40:00 13:11:54 1:31:54 1:43:32
3 J 109 Shada C 44 CYC Seattle Jerry Woodfield 69 11:40:00 13:14:10 1:34:10 1:43:55
4 J 145 Jedi C 3696 SYC John Tenneson -21 11:40:00 13:02:20 1:22:20 1:47:15
5 Express 37 re-Quest C 18266 CYC Seattle Alex Wetmore 72 11:40:00 13:26:09 1:46:09 1:56:33

2017 TransPuget Race — Preliminary Class List

TransPuget 2017 Preliminary Class List

 
Type Boat Class SailNo Club HelmName PHRF
Intn’l Folkboat Aquavit A 3242 STYC David Sinson 285
Westsail 32 HULA A 306 STYC Bill Stange 239
J 30 Outlaw A 77108 CYC Derek Storm 138
J 40 Malolo B 46008 SBYC Michael Hoffman/Sam Haney 108
J 100 TOURIST B 18 SYC Bill Daniel 105
Melges 24 Pickled Duckies B 623 CYC Seattle John Rahn 93
J 105 Last Tango B 212 CYC, SBYC James Geros 93
Quest 30 Charlotte B 25365 CYC Al Johnson 93
Express 37 re-Quest C 18266 CYC Seattle Alex Wetmore 72
J 109 Shada C 44 CYC Seattle Jerry Woodfield 69
Bene 40.7 Bravo Zulu C 46720 CYC Seattle Denny Vaughan 53
Farr 395 Eye Candy C 39504 SYC Jim Marta 39
J 145 Jedi C 3696 SYC John Tenneson -21