2017 - 2018 Snowbird Series

2017-2018 Preliminary Snowbird Class List

 
Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF
A Perfectly Strange Paul Kalina CYC 87210 Pocket Rocket 22 195
A Frog Prints Tim Onders STYC 79070 Dufour 34 192
A Boadicea Simon ffitch STYC helmet Ericson 32 192
A Billabong David Silliman/Ben Lobaugh SBYC 4200 Lancer 36 147
A Akari II Windworks Sailing CYC Seattle none Dufour 38 138
A Wind Dancer Chris McMuldroch CYC none Tartan 3800 126
B Aquavit David Sinson STYC 3242 International Folkboat 25 285
B Lady L Damon Darley crew Milltown 79043 US 25 253
B Water Street Mark Jackson STYC 1376 Cal 2-24 252
B No Name Brett Wheeler Poulsbo YC 221 San Juan 7.7 186
B Flyer Scott Galbraith CYC, STYC 5354 J-24 186
B Sea Trek II Tom Madden SBYC 69326 Catalina 34 171
B Amorillo Clint Tseng STYC 16 Moore 24 168
B Morphine Nick Farley STYC 72 Moore 24 168
B Zipper Alexia Fischer WYC 57878 Santa Cruz 27 156
B Grayling Duke Phan STYC 7 Q-boat 144
C Mata Hari Jeff Blyth CYC 1660 Catalina 36 147
C Outlaw Derek Storm/Cindy Gossett CYC Seattle 77108 J-30 138
C Image Marc-Andrea Klinaschewski CYC Seattle 79175 Catalina 38 129
C Reckless Marc Klimaschewski CYC Seattle 296 J-80 129
C Plan R Paul Hanson STYC 69020 J-29 120
C Skana II Philippe Lindheimer STYC 279 Sabre 386 120
C Vela Volta Steve Kirsch STYC 61314 Bavaria 35 117
C Shiva Natalie Prude MBYC 38 J92s 93
D Kinetics Brad Greene CYC Seattle 87880 Nordic 44 93
D Paladin DarylSchlick/Mason Killebrew CYC 412 J-105 93
D Last Tango James Geros CYC, SBYC 212 J-105 93
D CORVO105 Tom Kerr SBYC 475 J-105 93
D Avalanche Jeremy Boynes STYC 495 J-105 93
D Gusto Holm Albrecht, Beth Miller STYC/CYC 44119 Swan 44.1 87
D Sadie Mae Justin Beals STYC 53561 Grand Soleil 40 81
D Solution Tyson Varosyan STYC 28335 J-35 72
D Lodos Tolga Cezik CYC Seattle 171 J-109 69
D Green Flash James Miller STYC none Crowther 42 cat 66
D Bravo Zulu Denny Vaughan CYC Seattle 46720 Bene 40.7 57
D Anarchy Tom Ward STYC USA 11 Flying Tiger F10 57
D Project Mayhem Grady Morgan CYC 64 Farr 30 54
D Freja Jonathan Cruse STYC RSA 2 Aerodyne 43 18