Snowbird 2020-2021

2020-2021 Snowbird Series Race 1

sw.fleets["_1"].races["r1"] = {}; sw.fleets["_1"].races["r1"].rank = 1;

R-1 - 1 Class - Nov 17, 2018 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:00, Course: NWRN, Wind dir: S, Ave wind: 15-20
Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 1 Perfectly Strange Paul Kalina 87210 Pocket Rocket 22 195 11:00 12:28:40 1:28:40 1:20:36 1.0
2 1 Francy Gay E Morris CYCE 42520 Thomas 35 102 11:00 12:26:26 1:26:26 1:30:19 2.0
3 1 Lady Too Damon Darley STYC 59382 San Juan 28 201 11:00 12:41:07 1:41:07 1:31:10 3.0
4 1 Boadicea Simon Ffitch Viking Helmet Ericson 32-3 192 11:00 12:44:15 1:44:15 1:35:10 4.0
5 1 Wind Dancer Chris McMuldroch CYC 46489 Tartan 3800 153 11:00 12:40:26 1:40:26 1:37:00 5.0
6 1 Frog Prints Tim Onders STYC 79070 Dufour 34 192 11:00 13:07:49 2:07:49 1:56:41 6.0
7 1 Chinook Noah Walcutt STYC Cal 39 153 11:00   DNC   9.0
sw.fleets["_2"].races["r1"] = {}; sw.fleets["_2"].races["r1"].rank = 1;

R-1 - 2 Class - Nov 17, 2018 at 11:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:05, Course: NWRN, Wind dir: S, Ave wind: 15-20
Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 2 La Lucha Moore Joe Grieser CYC/STYC 131 Moore 24 168 11:05 12:18:59 1:13:59 1:09:54 1.0
2 2 Zap Don Sarin STYC 59269 Zap 26 156 11:05 12:23:36 1:18:36 1:15:35 2.0
3 2 Aquavit David Sinson STYC 3242 International Folkboat 25 285 11:05 12:40:20 1:35:20 1:16:59 3.0
4 2 Mata Hari Jeff Blyth CYC 1660 Catalina 36 147 11:05 12:36:35 1:31:35 1:29:15 4.0
sw.fleets["_3"].races["r1"] = {}; sw.fleets["_3"].races["r1"].rank = 1;

R-1 - 3 Class - Nov 17, 2018 at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:10, Course: NWRN, Wind dir: S, Ave wind: 15-20
Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 3 Rush Phillip Dean STYC 1005 J-80 129 11:10 12:20:46 1:10:46 1:10:53 1.0
2 3 Elixir Jarred Swalwell CYCE 29 Aphrodite 101 144 11:10 12:26:51 1:16:51 1:15:14 2.0
3 3 Jolly Green Ryan Porter STYC/SSC 1 J-80 129 11:10 12:25:59 1:15:59 1:16:06 3.0
4 3 6 Feet More Ben Braden STYC 302 UN 30 120 11:10 12:26:28 1:16:28 1:17:40 4.0
sw.fleets["_4"].races["r1"] = {}; sw.fleets["_4"].races["r1"].rank = 1;

R-1 - 4 Class - Nov 17, 2018 at 11:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:15, Course: NWRN, Wind dir: S, Ave wind: 15-20
Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 4 Scheme Taylor Joosten/David Rogers CYC/STYC 28060 Pyramid 30 117 11:15 12:31:25 1:16:25 1:17:59 1.0
2 4 Gusto Holm Albrecht CYC 44119 Swan 44.1 99 11:15 12:30:38 1:15:38 1:19:25 2.0
3 4 Slow Loris Duncan Smith CYC, STYC 12345 Choate 40 96 11:25   DNC   6.0
3 4 Hyphen Tyler Abrams PMYC 34 Dash 34 105 11:25   DNC   6.0
sw.fleets["_5"].races["r1"] = {}; sw.fleets["_5"].races["r1"].rank = 1;

R-1 - 5 Class - Nov 17, 2018 at 11:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 11:20, Course: NWRN, Wind dir: S, Ave wind: 15-20
Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 5 Peer Gynt Sara Bailey/Paul Viola STYC 235 J-105 93 11:20 12:29:15 1:09:15 1:13:26 1.0
2 5 CORVO105 Tom Kerr SBYC CYC 475 J-105 93 11:20 12:30:14 1:10:14 1:14:28 2.0
3 5 Puff Connor Kirsch Seattle Sailing Club 115 J-105 93 11:20 12:30:53 1:10:53 1:15:10 3.0
4 5 Creative Al Hughes CYC/STYC 51911 J-105 93 11:20 12:31:51 1:11:51 1:16:11 4.0
5 5 insubordination Buckey CYC 212 J-105 93 11:20   DNC   7.0
sw.fleets["_6"].races["r1"] = {}; sw.fleets["_6"].races["r1"].rank = 1;

R-1 - 6 Class - Nov 17, 2018 at 11:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 11:25, Course: NWRN, Wind dir: S, Ave wind: 15-20
Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 6 Helios Jonathan Korn SYC 33 Beneteau 36.8 81 11:25 12:31:33 1:06:33 1:11:59 1.0
2 6 Lodos Tolga Cezik CYC 171 J-109 69 11:25 12:33:18 1:08:18 1:15:22 2.0
3 6 Those Guys Jenny Heins CYC/STYC 18155 J/35 72 11:25 12:34:45 1:09:45 1:16:35 3.0
4 6 Freja Jonathan Cruse STYC USA 2 Aerodyne 43 18 11:25 12:29:34 1:04:34 1:18:00 4.0
5 6 Perplexity John Wilkerson STYC 41729 Express 37 72 11:25 12:36:28 1:11:28 1:18:28 5.0
6 6 Irie George Dowding 61369 Beneteau 36.7 69 11:25 12:40:04 1:15:04 1:22:50 6.0


https://shilsholebayyachtclub.org

Sailwave Scoring Software 2.5.3
www.sailwave.com