Snowbird 2020-2021

2020-2021 Snowbird Series Race 3

1 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF R-1 R-2 R-3 Total Nett
1st 1 Perfectly Strange Paul Kalina 87210 Pocket Rocket 22 195 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd 1 Lady Too Damon Darley STYC 59382 San Juan 28 201 3.0 4.0 3.0 10.0 10.0
3rd 1 Boadicea Simon Ffitch Viking Helmet Ericson 32-3 192 4.0 3.0 5.0 12.0 12.0
4th 1 Francy Gay E Morris CYCE 42520 Thomas 35 102 2.0 2.0 9.0 DNC 13.0 13.0
5th 1 Wind Dancer Chris McMuldroch CYC 46489 Tartan 3800 153 5.0 6.0 2.0 13.0 13.0
6th 1 Frog Prints Tim Onders STYC 79070 Dufour 34 192 6.0 7.0 4.0 17.0 17.0
7th 1 Chinook Noah Walcutt STYC Cal 39 153 9.0 DNC 5.0 8.0 DNF 22.0 22.0

2 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF R-1 R-2 R-3 Total Nett
1st 2 La Lucha Moore Joe Grieser CYC/STYC 131 Moore 24 168 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd 2 Zap Don Sarin STYC 59269 Zap 26 156 2.0 2.0 2.0 6.0 6.0
3rd 2 Aquavit David Sinson STYC 3242 International Folkboat 25 285 3.0 3.0 3.0 9.0 9.0
4th 2 Mata Hari Jeff Blyth CYC 1660 Catalina 36 147 4.0 4.0 4.0 12.0 12.0

3 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF R-1 R-2 R-3 Total Nett
1st 3 Rush Phillip Dean STYC 1005 J-80 129 1.0 2.0 1.0 4.0 4.0
2nd 3 Elixir Jarred Swalwell CYCE 29 Aphrodite 101 144 2.0 3.0 2.0 7.0 7.0
3rd 3 6 Feet More Ben Braden STYC 302 UN 30 120 4.0 1.0 3.0 8.0 8.0
4th 3 Jolly Green Ryan Porter STYC/SSC 1 J-80 129 3.0 4.0 4.0 11.0 11.0

4 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF R-1 R-2 R-3 Total Nett
1st 4 Slow Loris Duncan Smith CYC, STYC 12345 Choate 40 96 6.0 DNC 1.0 1.0 8.0 8.0
2nd 4 Scheme Taylor Joosten/David Rogers CYC/STYC 28060 Pyramid 30 117 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC 13.0 13.0
3rd 4 Gusto Holm Albrecht CYC 44119 Swan 44.1 99 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC 14.0 14.0
4th 4 Hyphen Tyler Abrams PMYC 34 Dash 34 105 6.0 DNC 5.0 DNF 6.0 DNC 17.0 17.0

5 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF R-1 R-2 R-3 Total Nett
1st 5 Puff Connor Kirsch Seattle Sailing Club 115 J-105 93 3.0 5.0 2.0 10.0 10.0
2nd 5 Creative Al Hughes CYC/STYC 51911 J-105 93 4.0 3.0 3.0 10.0 10.0
3rd 5 CORVO105 Tom Kerr SBYC CYC 475 J-105 93 2.0 1.0 9.0 DNC 12.0 12.0
4th 5 Peer Gynt Sara Bailey/Paul Viola STYC 235 J-105 93 1.0 2.0 9.0 DNC 12.0 12.0
5th 5 More Jubilee   J-105 93 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 19.0 19.0
6th 5 Liftoff Jeffrey Pace CYC 403 J-105 93 9.0 DNC 4.0 9.0 DNC 22.0 22.0
7th 5 insubordination Buckey CYC 212 J-105 93 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 27.0 27.0

6 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF R-1 R-2 R-3 Total Nett
1st 6 Helios Jonathan Korn SYC 33 Beneteau 36.8 69 1.0 3.0 1.0 5.0 5.0
2nd 6 Freja Jonathan Cruse STYC USA 2 Aerodyne 43 18 4.0 1.0 3.0 8.0 8.0
3rd 6 Perplexity John Wilkerson STYC 41729 Express 37 72 5.0 4.0 2.0 11.0 11.0
4th 6 Those Guys Jenny Heins CYC/STYC 18155 J/35 72 3.0 6.0 4.0 13.0 13.0
5th 6 Irie George Dowding 61369 Beneteau 36.7 69 6.0 10.0 DNC 5.0 21.0 21.0
6th 6 Annapurna Lian Christenson SYC USA05 Farr 36OD 15 10.0 DNC 2.0 10.0 DNC 22.0 22.0
7th 6 Lodos Tolga Cezik CYC 171 J-109 69 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 22.0 22.0
8th 6 Beltane Ken Macdonald SYC 51707 Dehler 39 78 10.0 DNC 5.0 9.0 DNF 24.0 24.0
sw.fleets["_1"].races["r3"] = {}; sw.fleets["_1"].races["r3"].rank = 3;

R-3 - 1 Class - Jan 12, 2019 at 11:00AM

Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 1 Perfectly Strange Paul Kalina 87210 Pocket Rocket 22 195 11:00 12:53:03 1:53:03 1:42:46 1.0
2 1 Wind Dancer Chris McMuldroch CYC 46489 Tartan 3800 153 11:00 13:43:10 2:43:10 2:37:35 2.0
3 1 Lady Too Damon Darley STYC 59382 San Juan 28 201 11:00 14:06:29 3:06:29 2:48:07 3.0
4 1 Frog Prints Tim Onders STYC 79070 Dufour 34 192 11:00 14:23:05 3:23:05 3:05:24 4.0
5 1 Boadicea Simon Ffitch Viking Helmet Ericson 32-3 192 11:00 14:32:55 3:32:55 3:14:23 5.0
6 1 Chinook Noah Walcutt STYC Cal 39 153     DNF   8.0
7 1 Francy Gay E Morris CYCE 42520 Thomas 35 102     DNC   9.0
sw.fleets["_2"].races["r3"] = {}; sw.fleets["_2"].races["r3"].rank = 3;

R-3 - 2 Class - Jan 12, 2019 at 11:00AM

Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 2 La Lucha Moore Joe Grieser CYC/STYC 131 Moore 24 168 11:05 12:41:05 1:36:05 1:30:47 1.0
2 2 Zap Don Sarin STYC 59269 Zap 26 156 11:05 12:52:56 1:47:56 1:43:47 2.0
3 2 Aquavit David Sinson STYC 3242 International Folkboat 25 285 11:05 13:47:15 2:42:15 2:11:01 3.0
4 2 Mata Hari Jeff Blyth CYC 1660 Catalina 36 147 11:05 13:34:08 2:29:08 2:25:20 4.0
sw.fleets["_3"].races["r3"] = {}; sw.fleets["_3"].races["r3"].rank = 3;

R-3 - 3 Class - Jan 12, 2019 at 11:00AM

Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 3 Rush Phillip Dean STYC 1005 J-80 129 11:10 12:43:27 1:33:27 1:33:36 1.0
2 3 Elixir Jarred Swalwell CYCE 29 Aphrodite 101 144 11:10 12:53:57 1:43:57 1:41:45 2.0
3 3 6 Feet More Ben Braden STYC 302 UN 30 120 11:10 12:52:31 1:42:31 1:44:07 3.0
4 3 Jolly Green Ryan Porter STYC/SSC 1 J-80 129 11:10 13:04:43 1:54:43 1:54:54 4.0
sw.fleets["_4"].races["r3"] = {}; sw.fleets["_4"].races["r3"].rank = 3;

R-3 - 4 Class - Jan 12, 2019 at 11:00AM

Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 4 Slow Loris Duncan Smith CYC, STYC 12345 Choate 40 96 11:15 12:59:18 1:44:18 1:50:03 1.0
2 4 Scheme Taylor Joosten/David Rogers CYC/STYC 28060 Pyramid 30 117     DNC   6.0
2 4 Gusto Holm Albrecht CYC 44119 Swan 44.1 99     DNC   6.0
2 4 Hyphen Tyler Abrams PMYC 34 Dash 34 105     DNC   6.0
sw.fleets["_5"].races["r3"] = {}; sw.fleets["_5"].races["r3"].rank = 3;

R-3 - 5 Class - Jan 12, 2019 at 11:00AM

Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 5 More Jubilee   J-105 93 11:20 13:10:49 1:50:49 1:57:30 1.0
2 5 Puff Connor Kirsch Seattle Sailing Club 115 J-105 93 11:20 13:22:10 2:02:10 2:09:32 2.0
3 5 Creative Al Hughes CYC/STYC 51911 J-105 93 11:20 13:25:42 2:05:42 2:13:17 3.0
4 5 CORVO105 Tom Kerr SBYC CYC 475 J-105 93     DNC   9.0
4 5 Peer Gynt Sara Bailey/Paul Viola STYC 235 J-105 93     DNC   9.0
4 5 Liftoff Jeffrey Pace CYC 403 J-105 93     DNC   9.0
4 5 insubordination Buckey CYC 212 J-105 93     DNC   9.0
sw.fleets["_6"].races["r3"] = {}; sw.fleets["_6"].races["r3"].rank = 3;

R-3 - 6 Class - Jan 12, 2019 at 11:00AM

Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 6 Helios Jonathan Korn SYC 33 Beneteau 36.8 69 11:25 12:59:34 1:34:34 1:44:22 1.0
2 6 Perplexity John Wilkerson STYC 41729 Express 37 72 11:25 13:05:29 1:40:29 1:50:20 2.0
3 6 Freja Jonathan Cruse STYC USA 2 Aerodyne 43 18 11:25 13:06:46 1:41:46 2:02:57 3.0
4 6 Those Guys Jenny Heins CYC/STYC 18155 J/35 72 11:25 13:41:56 2:16:56 2:30:21 4.0
5 6 Irie George Dowding 61369 Beneteau 36.7 69 11:25 13:57:13 2:32:13 2:47:59 5.0
6 6 Beltane Ken Macdonald SYC 51707 Dehler 39 78     DNF   9.0
7 6 Annapurna Lian Christenson SYC USA05 Farr 36OD 15     DNC   10.0
7 6 Lodos Tolga Cezik CYC 171 J-109 69     DNC   10.0


https://shilsholebayyachtclub.org

Sailwave Scoring Software 2.5.3
www.sailwave.com