Snowbird 2022-2023

2022-2023 Snowbird Series

sw.fleets["_1"].races["r2"] = {}; sw.fleets["_1"].races["r2"].rank = 2;

R-2 - 1 Class - Dec 12, 2020 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:00, Course: NR, Wind dir: S, Ave wind: 1
Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 11:25, Course: NR, Wind dir: S, Ave wind: 1
Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 1 Bijou Julian Croxall Kirkland Sailing Club Beneteau First 36.7 90 11:00 12:32:17 1:32:17 1:38:20 1.0
2 1 Scirocco Chris Nichols SYC 247 Hanse 470e 69 11:00 12:38:26 1:38:26 1:48:38 2.0
3 1 Rally Cap Windworks Sailing CYC USA 61238 Jenneau 40.5 129 11:00   DNF   5.0
4 1 Frog Prints Tim Onders STYC 79070 Dufour 34 192     DNC   6.0
sw.fleets["_2"].races["r2"] = {}; sw.fleets["_2"].races["r2"].rank = 2;

R-2 - 2 Class - Dec 12, 2020 at 11:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:05, Course: NR, Wind dir: S, Ave wind: 1
Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 2 Wind Dancer Chris McMuldroch CYC 46489 Tartan 3800 138 11:05 12:47:54 1:42:54 1:41:39 1.0
2 2 Chinook Noah Walcutt STYC/CYC 10 Cal 39 141 11:05 12:51:42 1:46:42 1:44:55 2.0
3 2 Lady Too Damon Darley STYC 59382 San Juan 28 201 11:05 13:01:59 1:56:59 1:45:28 3.0
4 2 Perfectly Strange Paul Kalina STYC/CYC 87210 Pocket Rocket 22 174 11:05 12:57:44 1:52:44 1:45:35 4.0
5 2 Mata Hari Jeff Blyth CYC 1660 Catalina 36 147 11:05 12:53:35 1:48:35 1:45:49 5.0
6 2 Aquavit David Sinson STYC 3242 International Folkboat 25 285     DNC   13.0
6 2 Zap Don Sarin STYC 59269 Zap 26 156     DNC   13.0
6 2 Bravo Cranston Riely PMYC 77785 Santana 30 132     DNC   13.0
6 2 Blur Tom Perry 42520 B-25 156     DNC   13.0
6 2 Moonshine Marc-Andrea Klimaschewski 8398 Dogpatch 26 147     DNC   13.0
6 2 Outlaw Derek W Storm CYC/STYC 77108 J/30 138     DNC   13.0
sw.fleets["_3"].races["r2"] = {}; sw.fleets["_3"].races["r2"].rank = 2;

R-2 - 3 Class - Dec 12, 2020 at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:10, Course: NR, Wind dir: S, Ave wind: 1
Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 3 Creative Al Hughes 51911 J-105 93 11:10 12:37:50 1:27:50 1:33:08 1.0
2 3 Corvo Tom Kerr 475 J-105 93 11:10 12:41:24 1:31:24 1:36:55 2.0
3 3 Cyrano Jean-Pierre Boespflug 253 J-105 103 11:10 12:45:30 1:35:30 1:39:38 3.0
4 3 Paladin Nathalie Lodewyckx 412 J-105 93 11:10 12:44:56 1:34:56 1:40:40 4.0
5 3 Avalance Travis Gosnell Seattle Sailing Club 495 J-105 93 11:10 12:47:08 1:37:08 1:43:00 5.0
6 3 Puff Steve Summers Seattle Sailing Club 115 J-105 93 11:10 12:55:39 1:45:39 1:52:02 6.0
7 3 Peer Gynt Sara Billey STYC /CYC J-105 93     DNC   12.0
7 3 Double Trouble Adrien Felon STYC /CYC J-105 93     DNC   12.0
7 3 insubordination Lenny Rezabek CYC Seattle 212 J-105 93     DNC   12.0
7 3 Dulcinea Danae Hollowed 174 J-105 93     DNC   12.0
sw.fleets["_4"].races["r2"] = {}; sw.fleets["_4"].races["r2"].rank = 2;

R-2 - 4 Class - Dec 12, 2020 at 11:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:15, Course: NR, Wind dir: S, Ave wind: 1
Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 4 Francy Gay E Morris CYCE 42520 Thomas 35 84 11:15 12:45:50 1:30:50 1:37:45 1.0
2 4 Ratfish Jonah Zimmerman STYC 69061 Evelyn 32-2 93 11:15 12:48:05 1:33:05 1:38:42 2.0
3 4 Gusto Holm Albrecht CYC 44119 Swan 44.1 99 11:15 12:49:13 1:34:13 1:38:56 3.0
4 4 tchoupitoulas Paul Hanson CYC Seattle 69244 J/35 72 11:15 12:47:01 1:32:01 1:41:02 4.0
5 4 Those Guys Jenny Heins STYC/CYC 18155 J/35 72     DNC   9.0
5 4 Pip Joe Gaffney Port Madison YC 87497 Hobie 33 94     DNC   9.0
5 4 Irie George Dowding STYC 61369 Beneteau 36.7 81     DNC   9.0
sw.fleets["_5"].races["r2"] = {}; sw.fleets["_5"].races["r2"].rank = 2;

R-2 - 5 Class - Dec 12, 2020 at 11:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 11:20, Course: NR, Wind dir: S, Ave wind: 1
Rank Class boat name Contact name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 5 FLASH Rade Trimceski CYC 44 J-111 48 11:20 12:46:21 1:26:21 1:38:49 1.0
2 5 North Star Clifton Teschke CYC Seattle 46720 Meneteau 40.7 51 11:20 12:47:20 1:27:20 1:39:25 2.0
3 5 Pippa John Rahn CYC 3001 Bieker Longtail 30 51     DNC   7.0
3 5 Lodos Tolga Cezik CYC 41 J-111 45     DNC   7.0
3 5 Freja Jonathan Cruse CTC/STYC 2 Aerodyne 43 27     DNC   7.0


https://shilsholebayyachtclub.org

Sailwave Scoring Software 2.5.3
www.sailwave.com